Jak zachowuje się chart przed śmiercią?

Jak zachowuje się chart przed śmiercią?

Kiedy chart zbliża się do końca swojego życia, normalne jest, że zastanawiamy się: „Jak zachowuje się chart przed śmiercią?”. Kilka czynników może określić, jak zachowuje się umierający chart. Kilka objawów obejmuje ogólny brak zainteresowania zabawkami i spacerami, dąsanie się oraz niekontrolowane ruchy jelit i pęcherza.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym australianshepherd.pl

Anhedonia

Chart, który cierpi na anhedonię, może doświadczyć trudności w nawiązaniu kontaktu z innymi ludźmi. To zaburzenie może również wpływać na zdolność osoby do odczuwania przyjemności lub oczekiwania. Może to również prowadzić do myśli samobójczych. Dobrą wiadomością jest to, że anhedonia ma tendencję do odejścia z odpowiednim leczeniem.

Anhedonia może być również spowodowana przez inne warunki, takie jak schizofrenia, choroba Parkinsona i inne zaburzenia. Może też rozniecać chęć do podejmowania ryzykownych zachowań. Może być również wynikiem obniżonego nastroju. W każdym przypadku anhedonia jest poważnym schorzeniem.

Anhedonia może być objawem dużego zaburzenia depresyjnego. Definiuje się ją jako brak przyjemności z wcześniej przyjemnych czynności. Może wpływać na hobby, związki, jedzenie, pracę i szkołę. Anhedonia jest uważana za jeden z głównych objawów poważnych zaburzeń depresyjnych i została powiązana z wpływem depresji na obwody przyjemności w mózgu.

Brak zainteresowania zabawkami i spacerami

Psy, które zbliżają się do końca swojego życia, często tracą zainteresowanie zabawkami i spacerami oraz długo leżą. Wykazują również utratę kontroli motorycznej i mogą być zdezorientowane. W takich przypadkach ważne jest, aby trzymać psa w cichym pomieszczeniu i usunąć wszelkie przedmioty, które mógłby przewrócić. W tym czasie należy zapewnić psu pomoc i opiekę oraz upewnić się, że otrzymują odpowiednią opiekę i uwagę, której potrzebują.

Jeśli zauważysz, że Twój pies stracił zainteresowanie spacerami lub zabawkami na kilka dni przed śmiercią, możesz chcieć jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Powinieneś jednak mieć świadomość, że te oznaki mogą być objawami innych dolegliwości. Często jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy twój pies ma umrzeć, jest zabranie ich do weterynarza.

Gdy śmierć charta jest bliska, brak zainteresowania zabawkami i spacerami może być oznaką, że pies jest w żałobie. Może on również schudnąć i wykazywać zachowania kompulsywne. W ciężkich przypadkach Twój pupil może nawet niekontrolowanie się wylizywać. Utrata ukochanego towarzysza oznacza wiele rozstań. Pogrążony w żałobie pies próbuje poradzić sobie ze stratą i nauczyć się żyć bez swojego przyjaciela.

Do innych oznak upadku należy brak ruchów oddechowych. U przytomnego psa dotknięcie gałki ocznej spowoduje mrugnięcie, ale u umierającego psa nie będzie tego odruchu. Rogówka po kilku minutach stanie się szklista.

Dąsanie się

Dąsanie się psa może sygnalizować problemy fizyczne, dlatego koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, jeśli zauważysz, że Twój pies wykazuje takie objawy. Jeśli te znaki utrzymują się, możesz mylnie sądzić, że Twój pupil ma depresję. Lekarz weterynarii może ocenić stan psa i przepisać odpowiednie leki.

Oprócz dąsania się, Twój pies może poruszać się powoli lub spać więcej niż zwykle. Te zmiany w codziennym zachowaniu są często przypisywane żałobie. Podobnie jak w przypadku żałoby ludzkiej, żal psa związany jest z utratą centralnej jednostki i związanej z nią więzi. Nadąsanie może być oznaką, że Twój zwierzak jest w żałobie.

Wyścigi chartów to przemysł, który boryka się z problemami. Tysiące psów jest hodowanych rocznie dla ich szybkości i zdolności. Proces hodowli i szkolenia tych psów jest okrutny i często kończy się śmiercią. Psy są zmuszane do życia w ciasnych klatkach i kojcach, są pozbawione ruchu i stymulacji umysłowej. Ponadto spędzają od 20 do 23 godzin w zamkniętej przestrzeni i są zmuszane do poddawania się bolesnym wyścigom.

Greyhoundy mają różne nazwy, w tym Afghan hound, Arabian hound i Persian greyhound. Uważa się, że nazwa pochodzi od starożytnego sumeryjskiego słowa salu-ki, co oznacza „rzucać”. Jest to również podobne do koczowniczego psa, który padł na zwierzęta łowne. Historycznie, Salukis były hodowane do polowań w Żyznym Półksiężycu.

Niekontrolowane ruchy pęcherza i jelit

Jedną z przyczyn niekontrolowanych ruchów pęcherza i jelit u chartów jest posocznica. Sporadycznie, pęcherz może zostać przeciążony moczem, co skutkuje ciągłym wyciekiem kału. Ten rodzaj schorzenia znany jest jako „choroba pęcherza z dolnego neuronu ruchowego” i wymaga natychmiastowej opieki pielęgniarskiej.

Postępowanie z pęcherzem i jelitami u psów cierpiących z powodu urazów rdzenia kręgowego jest krytyczne. Dzieje się tak dlatego, że odzyskanie sprawności dolnych dróg moczowych jest kluczowe i może decydować o długości i jakości powrotu do zdrowia. Na szczęście, większość zwierząt z niepełnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego w odcinku piersiowo-lędźwiowym odzyskuje sprawny pęcherz i jelita, chociaż mechanizmy przywracania trzymania moczu są niejasne. Potrzeba więcej badań, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie i jak go leczyć.

Dysfunkcja pęcherza i jelit jest często leczona za pomocą leków. Leki są podawane, aby pomóc zwierzęciu regulować przepływ moczu. Leczenie tego stanu zależy od jego przyczyny, w tym od tego, czy jest on spowodowany infekcją bakteryjną, czy pękniętym pęcherzem.

Pierwszym krokiem w zarządzaniu funkcją pęcherza i jelit jest dokładne badanie fizyczne. Lekarz weterynarii wykona serię badań, aby zapewnić prawidłową diagnozę i najlepsze leczenie. Badania te obejmują zdjęcie rentgenowskie, cystografię wsteczną i laparoskopię. Zdjęcia rentgenowskie pokażą, czy są jakieś uszkodzenia lub martwe tkanki wewnątrz pęcherza. Może być również wykonana laparoskopia zwiadowcza w celu oceny sytuacji.

Zmiany temperatury ciała

Nie ma powszechnie przyjętego sposobu opisywania zmian temperatury ciała chartów przed śmiercią. Proces ten różni się w zależności od psa, a niektóre psy mogą pominąć pewne kamienie milowe i osiągnąć koniec życia w ciągu kilku dni. Inne mogą potrzebować miesięcy, aby osiągnąć swój ostateczny cel. Śmierć jest naturalną częścią procesu, ale doświadczenie każdego psa jest wyjątkowe.

Badanie polegało na mierzeniu temperatury w różnych miejscach wyścigów w Australii Południowej oraz zmian temperatury ciała chartów startujących w wyścigach. Klimat w bardziej zaludnionych częściach stanu jest śródziemnomorski, a średnia maksymalna temperatura dzienna w Adelajdzie wynosi 29degC latem.

U psów zmiany temperatury ciała mogą wskazywać na chorobę podstawową lub zaburzenia. Ponadto, wysoka temperatura ciała może powodować problemy z oddychaniem, które muszą być leczone. W tych przypadkach lekarze mogą wykonać zabieg chirurgiczny, aby otworzyć tchawicę lub tchawicę, aby umożliwić oddychanie. W skrajnych przypadkach psy mogą również wymagać hospitalizacji.

Zmiany temperatury ciała u chartów mogą być oznaką stresu cieplnego. Greyhoundy, które biorą udział w wyścigach, często mają wysoką temperaturę ciała w ramach przygotowań do wyścigu. Naukowcy badali to, rejestrując temperaturę w odbycie u dwustu trzydziestu pięciu chartów podczas 46 spotkań wyścigowych w Australii Południowej. Naukowcy zebrali również próbki moczu, aby określić poziom mioglobiny, markera obciążenia cieplnego.

Do analizy danych badacze wykorzystali program GraphPad Prism 6. Badacze wykorzystali również regresję liniową, aby określić związek między temperaturą cienia i temperaturą odbytu po wysiłku a poziomem mioglobiny w moczu po wyścigu. Wyniki wykazały, że charty o ciemnym umaszczeniu rozwijały wyższą temperaturę odbytu niż charty o jasnym umaszczeniu. Jest to zgodne z badaniami innych gatunków.

Podobne tematy