Temperatura u greyhounda – jak się objawia i co robić?

Temperatura u greyhounda - jak się objawia i co robić?

Udar cieplny to niebezpieczny stan, który może zabić niezdolnego do pracy greyhounda. Objawy udaru cieplnego są podobne do objawów nadostrej wysiłkowej rabdomiolizy. Pies będzie wykazywał ciężkie dyszenie i drżenie. Jeśli uważasz, że Twój chart jest przegrzany, najlepiej powstrzymaj się od spacerów z nim.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z ammaganu.pl

Udar cieplny

Początkowe leczenie udaru cieplnego polega na schłodzeniu psa, podaniu mu chłodnej wody i podaniu leków. Zazwyczaj wymaga to 24 do 48 godzin hospitalizacji, ale jeśli pies jest leczony wcześnie, a objawy są łagodne, rokowanie jest dobre. W przypadku ciężkiego udaru cieplnego, pies może potrzebować płynów dożylnych i transfuzji krwi.

Udar cieplny może być śmiertelny dla psów, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie objawów. Pies zacznie kaszleć i wykaże objawy odwodnienia, w tym ciężki oddech. Wystąpi również biegunka i wymioty. Ten stan może być niebezpieczny, ponieważ ciepło uszkadza wyściółkę jelit, która jest barierą między jelitami a krwiobiegiem.

Udar cieplny występuje zwykle między majem a sierpniem, ale może pojawić się o każdej porze roku. Szczególnie jeśli pies nie jest przyzwyczajony do upałów, jest bardziej podatny na udar cieplny. Na większe ryzyko narażony jest również pies, który niedawno przybył z cieplejszego klimatu.

Pierwszym krokiem w leczeniu udaru cieplnego u charta jest obniżenie temperatury ciała. Schładzanie psa letnią wodą lub mokrymi ręcznikami jest najlepszym sposobem na obniżenie jego temperatury, ale lód nie jest bezpieczny. Pies powinien być jak najszybciej przetransportowany do lekarza weterynarii.

Psy z porażeniem krtani i zapadnięciem tchawicy są bardziej podatne na udar cieplny, ponieważ nie mogą się dobrze wentylować i dyszeć. Szybko popadają w depresję. Inne częste przyczyny to pozostawienie w gorącym samochodzie.

Udar cieplny może postępować szybko, a w skrajnych przypadkach może spowodować drgawki, niewydolność organów i śmierć. Chociaż większości przypadków można zapobiec, udar cieplny u psa może się również rozwinąć, jeśli pies zostanie uwięziony w gorącym miejscu lub w zamkniętej przestrzeni. Nawet zaparkowany samochód może osiągnąć temperaturę 110 F, dlatego kluczowe jest szybkie schłodzenie psa.

W przypadku, gdy Twój chart wykazuje objawy udaru cieplnego, ważne jest, aby podjąć natychmiastowe działania. Udar cieplny jest stanem potencjalnie śmiertelnym dla chartów. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest obserwacja psa. Psa należy ściśle monitorować i natychmiast podać mu transfuzję krwi.

Objawy

Wysoka temperatura może uszkodzić narządy wewnętrzne psa i być śmiertelna, dlatego pamiętaj, aby podjąć natychmiastowe działania, jeśli zauważysz, że Twój pies wykazuje objawy gorączki. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest zapewnienie psu chłodnego, spokojnego miejsca do odpoczynku i świeżej wody do picia. Należy również zastosować chłodne okłady na łapy i pachwiny, aby pomóc obniżyć temperaturę psa. Lekarz weterynarii może przepisać receptę na leki przeciwzapalne i płyny dożylne, może też zalecić badania krwi.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest natychmiastowe zabranie psa do weterynarza. Pies z temperaturą 103 stopni lub wyższą jest uważany za mającego gorączkę i należy natychmiast zabrać go do weterynarza. Jeśli temperatura wzrośnie do 106 stopni, może to być niebezpieczne i powinno być leczone przez weterynarza.

W niektórych przypadkach pies może wykazywać kilka objawów hipotermii. Należą do nich brak energii i nadmierne drżenie. Jego skóra może być również blada, a on sam może mieć bolesne, owrzodzenia lub wrzody. Biaława wysypka jest oznaką odmrożenia, a dziąsła mogą być dotknięte. W ciężkich przypadkach odmrożenia mogą spowodować śmierć.

Wysoka temperatura to kolejny znak ostrzegawczy, aby zabrać swojego charta do weterynarza. Utrzymująca się wysoka temperatura może spowodować, że pies stanie się ospały i nie będzie się ruszał, a także może doprowadzić do tego, że pies nie będzie jadł ani pił. Jeśli temperatura utrzymuje się przez kilka dni lub nawet tygodni, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu właściwego leczenia.

Oprócz gorączki u psa, temperatura ciała psa może również nieznacznie spaść. Jeśli zauważysz, że twój pies ma dreszcze, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza. Weterynarz może powiedzieć, która część jego ciała odczuwa zimno lub gorąco, i przepisać środek zaradczy dla Twojego pupila.

Gorączka u psów może być spowodowana różnymi przyczynami, w tym infekcjami i problemami ze szpikiem kostnym. W niektórych przypadkach może być spowodowana przez infekcję wirusową. Innym razem, gorączka jest objawem podstawowego problemu, jak rak. Przyczyna gorączki u psa jest wciąż nieznana, dlatego ważne jest, aby uzyskać diagnozę lekarza weterynarii.

Najczęstszą przyczyną hipotermii u psów jest ekspozycja na zimno. Jednak psy mogą rozwinąć ten stan nawet w warunkach temperatury pokojowej. Niektóre choroby i toksyny mogą również powodować hipotermię. Dodając do tego, niektóre leki mogą spowodować, że temperatura psa spadnie poniżej normy.

Jeśli Twój pies wykazuje objawy gorączki, możesz być w stanie wykryć jej przyczynę poprzez zmierzenie temperatury. Do sprawdzenia temperatury można użyć termometru doodbytniczego. Jeśli temperatura jest powyżej 102,5 stopnia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Leczenie

Lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizyczne, jeśli Twój pies wykazuje objawy gorączki i będzie starał się wykluczyć wszelkie problemy leżące u podstaw choroby lub alergie. Zbada również stawy i węzły chłonne Twojego zwierzęcia pod kątem oznak infekcji lub nieprawidłowości systemowych. W niektórych przypadkach wykonywane są diagnostyczne badania krwi w celu ustalenia przyczyny gorączki. Badania moczu mogą być również zlecone w celu określenia obecności infekcji.

Twój lekarz weterynarii będzie leczył Twoje zwierzę z powodu gorączki, jeśli objawy są ciężkie i utrzymują się dłużej niż kilka dni. Utrzymująca się wysoka gorączka może zagrażać życiu, jeśli nie jest leczona. Objawy wysokiej gorączki obejmują senność, utratę apetytu, zwiększoną częstość akcji serca i oddychania oraz sztywność kończyn.

W łagodnych przypadkach możesz leczyć psa w domu. Spróbuj przenieść psa do chłodniejszego pomieszczenia lub spryskać go chłodną wodą. Powinieneś również upewnić się, że piją dużo wody, aby pozostać nawodnionym. Podczas gdy twój pies prawdopodobnie ochłodzi się poprzez dyszenie, jeśli jest zbyt gorąco, nie ochłodzi się skutecznie bez wilgoci. W cięższych przypadkach może być konieczne podanie płynów dożylnych.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie temperatury psa. Do pomiaru temperatury można użyć termometru do pomiaru gorączki u psa. Ważne jest, aby używać takiego, który jest przeznaczony dla psów. Można je znaleźć w większości sklepów zoologicznych. Nie należy używać termometru ludzkiego, ponieważ nie będzie on działał prawidłowo na ciało psa.

Pierwszym krokiem w leczeniu temperatury u Twojego greyhounda jest ustalenie przyczyny. Temperatura może być podwyższona z powodu różnych przyczyn, w tym nagłego wzrostu temperatury ciała, ćwiczeń fizycznych i stresu środowiskowego. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, pies może doznać uszkodzenia narządów lub innych komplikacji związanych z hipertermią. Jeśli jest ona wystarczająco ciężka, może doprowadzić nawet do śmierci.

Gorączka to podwyższona temperatura ciała, która jest zwykle spowodowana stanem zapalnym lub infekcją. Gorączka u psa może wahać się od łagodnego do zagrażającego życiu, a temperatura może osiągnąć 103 degF. Jednak może to być również spowodowane stresem lub urazem. W ciężkich przypadkach gorączka może prowadzić do udaru cieplnego i hipertermii. Pies z wysoką temperaturą powinien natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Jeśli gorączka u psa nie ustąpiła, możesz spróbować domowych sposobów, takich jak chłodna kąpiel lub chłodna woda. Możesz również przyłożyć zimną wodę do uszu i łap psa. Weterynarz może przepisać antybiotyk, jeśli to konieczne. Możesz również skorzystać z apteki internetowej, aby wypełnić receptę weterynarza i mieć ją dostarczoną prosto do Twoich drzwi.

Podobne tematy