Odrobaczanie u greyhounda – co to za choroba?

Odrobaczanie u greyhounda - co to za choroba?

Odrobaczanie jest nieprzyjemną chorobą dla chartów, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać je zdrowe i wolne od robaków. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest zapobieganie. Oznacza to odpowiednią higienę i regularne badania na obecność robaków. Jeśli twój chart wykazuje oznaki choroby, powinieneś go natychmiast leczyć.

Objawy

Charty mogą zostać zarażone robakami na dwa różne sposoby: wewnętrznie i zewnętrznie. Robaki mogą powodować wewnętrzne lub zewnętrzne szkody, a jeśli pozostawione bez leczenia, może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia chartów. Generalnie, objawy zarażenia robakami są stopniowe i mogą trwać nawet dwa do trzech miesięcy, aby się rozwinąć. Pierwszym objawem zarażenia robakami jest biegunka, często zawierająca krew. Chart może stracić na wadze, stać się anemiczny lub pojawić się ból brzucha. Głowa tasiemca może być widoczna w kale charta i świadczy o zarażeniu. W niektórych przypadkach tasiemce mogą wpływać na zdrowie reprodukcyjne chartów.

Innym objawem odrobaczenia u charta jest pojawienie się hakowatej sierści. Hookworms są spowodowane przez dorosłego robaka produkującego larwy, które następnie zaczynają karmić się krwią greyhounda. Host greyhound następnie ostatecznie umrzeć przed wszystkie robaki zostały wyeliminowane.

Lekarz weterynarii może leczyć charty lekiem zabijającym dorosłe robaki. Jednak lepiej jest zapobiegać zarażeniu robakami poprzez uniemożliwienie chartowi zarażenia się robakami w pierwszej kolejności. Lek jest zwykle podawany w zastrzyku podskórnym. Podaje się go w pojedynczej dawce i jest odpowiedni dla szczeniąt w wieku 8 tygodni i starszych.

Zakażenia tęgoryjcem mogą trwać ponad rok, aby się oczyścić. Nieleczone mogą wymagać kilkukrotnego odrobaczania. Dzieje się tak dlatego, że larwy mogą pozostać ukryte w fałdach jelita. Dodatkowo u psa może wystąpić odwodnienie, osłabienie i depresja.

Greyhound może również cierpieć z powodu inwazji roztoczy w uszach. Jest to częsty problem dla młodych chartów i może prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych. Demodectic mange jest spowodowane przez wadę w systemie odpornościowym psa. Zainfekowane uszy będą wykazywać czarny, lepki wydzielinę i stać się stanem zapalnym. Ważne jest, aby szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe.

Tęgoryjec jest częstym problemem wśród chartów wyścigowych. Nie jest w pełni zrozumiałe, dlaczego liczba tęgoryjców jest tak wysoka u chartów, ale zanieczyszczone środowisko może być czynnikiem przyczyniającym się do tego. Zarażenie tęgoryjcem może być również trudne do wyleczenia, ponieważ niektóre tęgoryjce uodparniają się na środki odrobaczające.

Diagnoza

Diagnoza odrobaczenia u charta jest ważnym krokiem w leczeniu tej choroby zakaźnej. Aby kontrolować robaki, rasa powinna być odpowiednio utrzymywana i regularnie leczona. Jeśli robaki nie są odpowiednio leczone, mogą stać się odporne na kilka leków przeciwrobaczycowych. Aby kontrolować robaki, psy powinny być traktowane w odpowiednim czasie za pomocą środków przeciwrobaczycowych.

Diagnoza odrobaczenia u charta może być podstępna, ale dobra wiadomość jest taka, że istnieją proste testy, które mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Najważniejsze, aby pamiętać, że negatywny wynik kału w dniu adopcji nie oznacza, że pies jest czysty od robaków. Ważne jest, aby powtórzyć te badania kilka tygodni po przybyciu psa do nowego domu. Mimo, że wcześniej pies mógł być wolny od robaków, stres związany z transportem i przejściem do nowego życia może spowodować wystąpienie objawów klinicznych.

Robaki mogą być również przenoszone na ludzi. Są to robaki zoonotyczne (przenoszone z jednego zwierzęcia na drugie). Glista psia i glista kocia są przykładami robaków odzwierzęcych. Jeśli człowiek połknie te mikroskopijne jaja robaków, może nabawić się infekcji. Zakażenie robakami jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Larwy tych robaków mogą uszkodzić wzrok i spowodować inne problemy.

Diagnoza odrobaczenia u charta jest kluczowa dla leczenia choroby i zapobiegania dalszym infekcjom. Tęgoryjec może powodować głęboką anemię, przewlekłą biegunkę, utratę wagi i problemy ze zdrowiem publicznym. Larwy tęgoryjca mogą drążyć skórę człowieka, a nawet rogówkę oka.

Istnieje kilka sposobów leczenia robaków u charta. Miejscowo moxidectin może być stosowany do odrobaczania. Może być podawana co miesiąc i osiąga stały poziom we krwi po trzech dawkach. Jeśli robaki są odporne na zatwierdzone środki odrobaczające, pies może potrzebować pozostać na Advantage Multi przez całe życie. Zespół naukowców z UGA prowadzi badania nad leczeniem pozarejestracyjnym.

Diagnoza odrobaczenia u charta może być podstępna, ponieważ obecność robaków nie musi oznaczać, że pies ma tasiemca. Dorosłe robaki można wykryć gołym okiem, natomiast jaja trzeba zbadać pod mikroskopem. Glisty i tasiemce są trudne do wykrycia bez mikroskopu i powinny być zdiagnozowane przez lekarza weterynarii. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na robaki, do zdiagnozowania infekcji potrzebna jest próbka kału.

Leczenie

Istnieje kilka opcji leczenia odrobaczenia u psów, w tym tabletki i preparaty typu spot-on. Produkty te są zazwyczaj proste w podawaniu i wiele z nich zaczyna działać od razu. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych oraz o tym, czego można się spodziewać w trakcie i po zakończeniu leczenia. Poniższe informacje powinny pomóc Ci w wyborze odpowiedniego leku dla Twojego charta.

Miejscowo stosowana moksydektyna jest powszechnie stosowanym lekiem na odrobaczanie. Lek ten jest stosowany na skórę psa i może być podawany przez lekarza weterynarii. Działa poprzez spowodowanie oderwania się dorosłych tasiemców od ściany jelita, co pozwala na ich strawienie podczas przechodzenia przez jelita psa. Lek jest dostępny bez recepty lub na receptę. Jednak przed podaniem tego leku swojemu chartowi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeśli martwisz się o skutki uboczne konwencjonalnych leków na odrobaczanie, możesz również spróbować kilku ziołowych i domowych środków. Zioła takie jak czosnek i pestki dyni mogą być stosowane jako naturalne środki odrobaczające dla psów. Należy jednak pamiętać, że czosnek nie jest bezpieczny dla psów w ciąży na lekach rozrzedzających krew. Ocet jabłkowy z cydru to kolejny skuteczny naturalny środek odrobaczający. Zawiera on oleuropeinę, która pomaga wydalić pasożyty z organizmu. Oregon grape, który jest naturalnym tonikiem wątroby i antybiotykiem, jest również naturalnym środkiem odrobaczającym dla psów.

Tęgoryjce są kolejną częstą przyczyną odrobaczania u psów. Robaki te żyją w jelicie cienkim, a jeśli nie są leczone wcześnie, mogą powodować anemię, a nawet śmierć u szczeniąt. Przewlekła infekcja może również prowadzić do zmniejszenia apetytu i niskiej wytrzymałości. Ponadto, krwawa biegunka może być oznaką zakażenia tęgoryjcem. Tasiemce mogą być również przenoszone na psy przez pchły i dzikie zwierzęta. Robaki mogą nie dawać żadnych objawów, ale lekarz weterynarii może potwierdzić, czy pies jest zarażony, obserwując segmenty w stolcu psa.

Glisty są najczęstszym rodzajem robaków u psów. Mogą one powodować łagodne choroby u młodych psów, ale mogą również prowadzić do zagrażającej życiu choroby u starszych psów i szczeniąt. Jednakże, jeśli złapane wcześnie, robaki jelitowe mogą być łatwo leczone. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy Twój chart cierpi na robaki, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania wskazówek.

Zapobieganie

Jeśli Twój chart jest podatny na robaki, zapobieganie jest kluczowe. Dzieje się tak, ponieważ robaki jelitowe mogą rozprzestrzeniać się z jednego psa na drugiego poprzez stolec zakażonego psa. Do zakażenia może dojść również wtedy, gdy pies ma kontakt z zanieczyszczoną ziemią. Ponadto niektóre robaki mogą zagrzebać się w skórze, co jest niebezpieczne dla psów.

Aby zapobiec robakom, możesz podawać psu co miesiąc dawkę preparatu zwalczającego pasożyty. Leki te mogą być podawane psu w formie tabletek lub jako doustne gryzaki. Obie te opcje są skuteczne wobec kilku różnych rodzajów robaków. Alternatywnie, możesz użyć zastrzyków lub miejscowych zabiegów punktowych.

Objawy odrobaczonego psa mogą obejmować swędzenie i biegunkę. Ponadto pies może hulać pupą po ziemi, co jest kolejnym znakiem, że ma robaki. Powinieneś zabrać swojego psa do weterynarza, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów. Weterynarz przepisze plan leczenia w zależności od stanu zdrowia psa.

Powinieneś również regularnie sprawdzać odchody swojego psa. Zbieraj wszelkie odchody tak szybko, jak to możliwe. Zutylizuj je w odpowiedni sposób. Powinieneś również upewnić się, że myjesz ręce po kontakcie z jakimkolwiek zwierzęciem lub surowym mięsem. Aby uniknąć zarażenia się robakami, zawsze dbaj o regularne czyszczenie pomieszczeń mieszkalnych i misek z jedzeniem. Na koniec, powinieneś również upewnić się, że Twój pies jest na środkach zapobiegających rozwojowi nicieni sercowych do końca życia. W ten sposób uchronisz swojego psa przed zarażeniem nicieniami sercowymi i zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się innych pasożytów jelitowych. Ponadto, niektóre środki zapobiegawcze przeciwko nicieniom sercowym zapewniają również ochronę przed pchłami.

Zapobieganie robakom u charta jest ważnym krokiem do utrzymania psa w zdrowiu. Możesz to zrobić za pomocą tabletek zabijających robaki. Leki te są bardzo łatwe do podania psu. Aby zapewnić zdrowie psa, powinieneś upewnić się, że podajesz od dwóch do czterech odrobaczeń co najmniej raz w roku.

W celu uzyskania dalszych wskazówek należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zakażenie nicieniami sercowymi może być śmiertelne, jeśli pozostanie nieleczone. Pasożyt heartworm żyje w jamach serca i podróżuje przez strumień krwi.

Podobne tematy