Jak wygląda chart?

Jak wygląda chart?

Długa, wąska głowa

Długa, wąska głowa chartów jest charakterystyczna dla tej rasy. Cecha ta nadaje również kwadratowy wygląd. Ciało jest długie i szczupłe, o dobrze rozwiniętej strukturze mięśniowej. Wysokość ramion wynosi od 25 do 30 cali, natomiast długość od 27 do 30,5 cala. Uszy greyhounda są małe i odrzucone do tyłu. Powinny być złożone, gdy pies staje się czujny i powinny być ustawione pod odpowiednim kątem do głowy. Małe uszy są idealne, ale większe są również dopuszczalne.

Greyhound jest inteligentną i kochającą rasą. Są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi i są zazwyczaj dobrze wychowane. Choć mogą być nieco powściągliwe wobec obcych, są niezwykle czułe i przywiązują się do swoich właścicieli. Są również wspaniałymi towarzyszami dla dzieci i dorosłych. Greyhoundy mogą być zaskakująco tolerancyjne wobec dzieci.

Greyhoundy mają długą i fascynującą historię. Dowody archeologiczne wskazują, że psy przypominające charty po raz pierwszy pojawiły się na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej około 8000 lat temu. Upodobali je sobie starożytni Egipcjanie, a cywilizacje grecka i rzymska również posiadały charty, ale dopiero w IX wieku znaleziono je w Europie. Do obu Ameryk zostały przywiezione przez hiszpańskich odkrywców i ostatecznie stały się bardzo popularną rasą w tym kraju.

W przeciwieństwie do większości psów, włoski Greyhound ma długą, wąską głowę. Jego długa, wąska głowa i nisko osadzony ogon nadają mu charakterystyczny wygląd. W przeciwieństwie do innych ras, Greyhound włoski ma jednak tendencję do posiadania większej energii i może wykazywać lęk przed separacją. Chociaż trudno jest wyszkolić tę rasę, są one ogólnie dobrymi towarzyszami i doskonale radzą sobie z rodziną.

Małe uszy

Małe uszy Greyhounda nie są powodem do niepokoju. Są one cechą charakterystyczną dla ich kuzynów z grupy psów tropiących. Kiedy Greyhound pokazuje zęby, oznacza to zazwyczaj, że się uśmiecha. Różni się to od warczenia, które zwykle kojarzy się z agresywnym wyrazem twarzy.

W niektórych przypadkach małe uszy są objawem poważnej choroby podstawowej. W innych przypadkach są one oznaką tymczasowego problemu. Kluczem jest wiedza, kiedy należy szukać opieki weterynaryjnej. Pies z nietypowymi objawami powinien jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, niezależnie od przyczyny.

Uszy chartów są wyjątkowe i ukształtowane w sposób, który sprawia, że są one aerodynamiczne. W przeciwieństwie do innych ras, ich uszy przytulają się do głowy, dzięki czemu są aerodynamiczne. Standardowa pozycja jest zwykle do tyłu, ale do pracy z chartami preferowana jest neutralna pozycja ucha. Greyhoundy również szczękają zębami, co jest oznaką podniecenia lub oczekiwania.

Greyhoundy są ogólnie zdrowe, ale rasa ta jest podatna na pewne choroby i zaburzenia. Ważne jest, aby przed adopcją psa poddać go badaniom. Zapewni to, że pies nie był narażony na kleszcze, które mogą powodować choroby u twojego zwierzaka. Test na obecność nicieni sercowych może pomóc w zapobieganiu chorobom serca u Twojego charta.

Adoptując charta, upewnij się, że podpisujesz dobrą umowę. Istnieje wiele sposobów na znalezienie odpowiedniego psa. Spróbuj skorzystać z mediów społecznościowych lub zapytać lokalnego specjalistę od zwierząt domowych o rekomendacje.

Ciemne oczy

Jeśli niepokoją Cię ciemne oczy u Twojego charta, koniecznie skorzystaj z opieki weterynaryjnej. Badanie wzroku potwierdzi, czy Twój pies cierpi na jaskrę i pomoże Ci wybrać najlepszy sposób leczenia. Im szybciej zaczniesz leczyć swojego charta, tym lepszy będzie wynik.

We wczesnych stadiach pies może sprawiać wrażenie, że ma mętne oczy z powodu przypominających tkankę ziarninową wrostów na rogówce. Na zbliżeniu lewego oka chartów widać tkankę ziarninową rozciągającą się w poprzek rogówki od bocznej granicy. Widoczne będą również małe nacieki znajdujące się zaledwie kilka milimetrów przed postępującą neowaskularyzacją.

Inną przyczyną ciemnych oczu u chartów jest panewka, postępująca choroba, która ostatecznie może prowadzić do ślepoty. We wczesnych stadiach jest ona zazwyczaj bezbolesna i nie powoduje wydzieliny z oka. Jednak oko stopniowo staje się mętne, a pies traci wzrok. Dostępne są leki, które pozwalają na leczenie pannicy.

Szaraki włoskie mogą mieć czerwone plamy wokół oczu i pyska, prawdopodobnie spowodowane przez ślinę lub płyn łzowy. Z wiekiem, włoskie Greyhoundy będą stopniowo stawać się szare. Niektóre psy zaczynają siwieć przed swoimi pierwszymi urodzinami, podczas gdy inne nie pokazują jednego siwego włosa aż do siódmego roku życia. Siwizna występuje częściej u psów o kremowej sierści niż u psów o białym futrze.

Umięśniona szyja

Umięśniona szyja jest bardzo ważną częścią anatomii charta. Obszar ten musi być utrzymywany w cieple, aby chart był bezpieczny podczas ćwiczeń. Mięśnie są bardziej podatne na urazy, gdy są zimne. Na szczęście istnieją metody, które pomagają złagodzić skurcze mięśni w szyi greyhounda. Delikatne odcinki obrotowe i gorące okłady mogą zapewnić długotrwałą ulgę. Jeśli te zabiegi są stosowane regularnie, skurcze mięśni w szyi greyhounda zostałyby rozwiązane. Dzięki temu problemy z kręgosłupem i urazy mięśni nie wystąpiłyby, a wydajność greyhounda uległaby poprawie.

Aby zrozumieć anatomię mięśniową charta, należy przyjrzeć się strukturze jego szyi i pleców. Mięśnie szyi i pleców podtrzymują kości głowy i szyi. U chartów za generowanie siły odpowiedzialny jest mięsień longissimus dorsi. Mięsień ten ma krótkie powięzi i wysoki wskaźnik PCSA. PCSA oblicza się dzieląc objętość mięśnia przez długość każdego z powięzi.

Zarówno longissimus dorsi, jak i iliocostalis lumborum są ważne dla utrzymania neutralnej postawy i ograniczenia hiperfleksji kręgosłupa. Część ogonowa longissimus dorsi jest wyspecjalizowana do szybkiego wydłużania kręgosłupa lędźwiowego podczas sprintu. Iliocostalis lumburum został zaadaptowany tak, aby był szczególnie skuteczny przy dużych prędkościach i aktywnościach o dużym natężeniu.

Wąska talia

Greyhound ma długą szyję z ledwo zauważalnym mostkiem nosowym i uszami, które są albo wyprostowane, albo położone płasko przy szyi. Ma szerokie ramiona, szeroki, umięśniony grzbiet i długi, zwężający się ogon. Mają cienki i gładki płaszcz, który występuje w wielu kolorach i wzorach. Ich klatka piersiowa jest głęboka, a nogi są długie i mocne. Zawartość tłuszczu w ciele Greyhounda wynosi mniej niż dwa procent.

Oceniając talię greyhounda, należy wziąć pod uwagę klatkę piersiową. Chociaż jest to trudne do zmierzenia z odległości, jest to łatwy sposób na zauważenie psa, który ma niedowagę lub nadwagę. Jeśli klatka piersiowa jest kątowa w stosunku do tylnych kończyn, jest to oznaka niedowagi. Ponadto warto zauważyć, że kręgosłup charta jest dość elastyczny. Tak długo, jak kręgi mogą być widoczne bez wystających kręgów, jest uważany za zdrowy.

Ponieważ charty nie mają prawie żadnej tkanki tłuszczowej, potrzebują miękkich miejsc do spania i siedzenia. W przeciwnym razie mogą wystąpić u nich problemy z trawieniem. Możesz zapewnić miękkie łóżko, aby zmniejszyć szanse na powstanie odleżyn. Zapewnienie wygodnej kurtki jest również ważne. Nigdy nie zostawiaj greyhounda na zewnątrz na mrozie.

Zwężony ogon

Charty są typem szybkiego psa z krótkim i zwężonym ogonem. Zazwyczaj noszą ogon nisko przy ziemi, ale w przypadku podniecenia może się on lekko podnieść. Długość ogona powinna być proporcjonalna do wzrostu i długości ciała psa. Chart jest na ogół szczupłym psem, ale niektóre są większe od innych. Ich sierść jest gładka lub kręcona.

Greyhoundy mają starożytne pochodzenie i są jedną z najstarszych czystych ras na świecie. Po raz pierwszy zostały wspomniane w Biblii i pojawiają się w sztuce z wczesnego Egiptu. Nawiązano do nich również we wczesnej literaturze greckiej i były popularne wśród arystokracji. W V i VI wieku naszej ery zostały wprowadzone do Europy i stały się niezwykle popularne.

Greyhoundy są niezwykle towarzyskie i nadają się do gospodarstw domowych z wieloma psami. Nie są jednak dobre z innymi zwierzętami, takimi jak koty czy króliki. W przeciwieństwie do większości innych ras, Greyhoundy nie są znane z agresywności, dlatego są idealne dla gospodarstw domowych z wieloma psami.

Ogon Greyhounda znajduje się nisko na grzbiecie, jest gruby u podstawy i zwęża się ku końcowi. Ogon Greyhounda jest noszony nisko, aby pomóc zrównoważyć jego długie ciało. Podczas ćwiczeń agility, nisko osadzony ogon zwiększa zwinność i pozwala psu wykonywać ostre zakręty z dużą prędkością. Ogon powinien być również noszony nisko, ale nigdy nad górną linią grzbietu psa.

Podobne tematy